Letnie wydanie CZUWAJ

Drodzy!

W letnim (podwójnym) numerze CZUWAJ m.in.:

JUŻ JEST: nowy System Instrumentów Metodycznych!
  25-lecie śmierci hm. Stefana Mirowskiego
  rozmowa na 20-lecie Muzeum Harcerstwa
  pożegnanie z „Cogito”
  ciekawe (jak zwykle) felietony…

Link do pełnej wersji numeru: CZUWAJ 6-7/2021.

77. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Krzysztof Rymuza – Starosta Pruszkowski oraz Paweł Makuch – Prezydent Miasta Pruszkowa zapraszają wszystkich Mieszkańców do uczestnictwa w następujących wydarzeniach:
◦ 10:30 – uroczystość uhonorowania Świadków Historii Złotą Odznaką Krzyża 100-lecia Niepodległości w trakcie mszy w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie,
◦ 17:00 (Godzina „W”) – uroczyste złożenie wiązanek i wieńców z udziałem pocztów sztandarowych pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego przy ulicy Waryńskiego 1,
◦ 18:00 – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z Kapelą Warszawską Staśka Wielanka na Placu Jana Pawła II (przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa).

Nadarzyński Szczep WATAHA im. Żołnierzy Wyklętych zaprasza natomiast mieszkańców Gminy Nadarzyn na uroczysty apel na Placu Poniatowskiego o godzinie 17:00 oraz ognisko „Wataha śpiewa (nie)zakazane piosenki”.

W dniach 1 sierpnia – 2 października (63 dni) zachęcamy do odwiedzenia wystawy rozmieszczonej na ogrodzeniu Muzeum Starożytnego Hutnictwa – „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”, którą przygotowali pracownicy Muzeum Dulag 121.

Harcerska Akcja Letnia 2021 – c.d.

Wakacje już na półmetku… Kilka dni temu zakończył się obóz organizowany w bieszczadzkim Olchowcu przez Szczep 14 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych.

Nad brzegami Jeziora Solińskiego, na stanicy Hufca Tarnobrzeg, wypoczywało 37 uczestników. Opiekowało się nimi stale 4 instruktorów przy wsparciu 5 osób kadry pomocniczej i 8 osób z kręgu starszyzny. Organizatorów wspomógł dotacją prezydent Pruszkowa.

Podczas pobytu w Bieszczadach harcerze samodzielnie budowali z drewna wyposażenie namiotów – półki, prycze oraz inne elementy obozowe. Wędrowali po okolicy – m.in. odwiedzili rezerwat Sine Wiry, Tworylne, Cisną, Muczne. Jeździli na koniach huculskich w Stadninie Serednie… Niektórzy zdobyli Harcerską Odznakę Strzelecką. W ramach zajęć kulinarnych uczestnicy obozu wykonali piec z gliny i udało im się nawet upiec w nim pizzę (zapewne smakowała wyśmienicie!). Kosztowali też przygotowanych samodzielnie potraw z kociołka.

Nie zabrakło plażowania, ani gier i zabaw sportowych. Poza zabawą, zuchy zdobywały sprawności, a harcerze poszerzali wiedzę i umiejętności harcerskie zdobywając kolejne sprawności i stopnie. W trakcie obozu kilkoro harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. Odbyła się także uroczysta Obietnica Zuchowa.

Czy harcerze i harcerki ze Szczepu 14 MDHiZ pojadą do Olchowca raz jeszcze? Czas pokaże.

Harcerska Akcja Letnia 2021

Trwa Harcerska Akcja Letnia 2021. Harcerze ze Szczepu 62 MDHiZ “Szaniec” im. Batalionu Harcerskiego “Zośka”, Nadarzyńskiego Szczepu “Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych oraz Szczepu Harcerskich Drużyn Sokolich im. B. Wieniawy-Długoszowskiego wypoczywają w Puszczy Noteckiej na terenie bazy obozowej Hufca ZHP Szamotuły (dobrze, że w tym roku COVID-19 nie pokrzyżował nam planów wyjazdowych).