Rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Było ono odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów. Dziś przypada 79. rocznica wybuchu powstania.

Powstanie to było aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!

Font Resize
Contrast