Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim

Zapraszamy do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim. Obecny rok jest szczególną okazją do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Chcemy objąć naszym wspomnieniem zarówno powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę, jak i rzesze cywilnych mieszkańców stolicy, którzy przechodzili przez pruszkowski obóz przejściowy.
70-plakat-A2_po_akceptacji
Chcielibyśmy w okresie najbliższych miesięcy naznaczonych historią walk i upadku powstania oraz istnienia obozu Dulag 121 wspólnie z Państwem wspominać przeszłość. Minione wydarzenia mają duży wpływ na naszą dzisiejszą postawę obywatelską i patriotyczną, o czym przekonaliśmy się podczas wielu spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Pragniemy, aby wokół tematu powstania, obozu Dulag 121 i osobistych historii konkretnych osób nastąpiła wielopokoleniowa integracja wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Okazją do tego będą różnorodne wydarzenia. Zapraszamy na wystawy, spektakl teatralny, spotkania literackie i poetyckie, koncerty, rekonstrukcję historyczną, pokaz filmu i konferencję. Główne uroczystości odbywać się będą w niedzielę, 7 września o godz. 9:30. Mamy nadzieję, że licznie się spotkamy tego dnia na Marszu Pamięci, Mszy Świętej i Apelu Pamięci. Pozostałe spotkania będą miały miejsce w różne dni września i października.
Organizatorami obchodów są: Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem całość obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.

Mamy nadzieję, że załączony poniżej program obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i sąsiednich powiatów.

5 września ? piątek, godz. 18.00
Starostwo Powiatowe sala konferencyjna, Pruszków, ul. Drzymały 30

Prezentacja książki ?Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim?. Na książkę składa się 460 not biograficznych mieszkańców obecnego Powiatu Pruszkowskiego, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Materiał został opracowany przez Zdzisława Zaborskiego, Jana Cierlińskiego i Aleksandrę Wojdę, pracownika Muzeum Dulag 121. Jest to pierwszy tom zbioru, który będziemy uzupełniali przysyłanymi przez rodziny informacjami o kolejnych osobach.

Spotkanie z bohaterkami książki ?Sierpniowe Dziewczęta ? 44? i jej autorką Patrycją Bukalską.
21 opowieści o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach zrelacjonowane przez łączniczki, sanitariuszki i żołnierki. Czasami te dziewczęta wykonywały szarą, niewdzięczną pracę na zapleczu walk ? prały, gotowały, szyły. Poznajemy wydarzenia powstańcze i ich ocenę z perspektywy młodych dziewcząt, które zderzyły się z brutalnością wojny. O swoich powstańczych doświadczeniach opowiadają m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Alina Janowska.

Wernisaż wystawy ?Kobiety w Powstaniu Warszawskim? przygotowanej przez Muzeum Niepodległości.
Wystawa prezentuje 57 biogramów uczestniczek Powstania, zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych niemal nieznanych. W okresie walk powstańczych kobiety walczyły obok mężczyzn na pierwszej linii, niosły pomoc rannym, dbały o zaopatrzenie oddziałów. Ryzykowały tak samo jak mężczyźni i ginęły wśród ruin stolicy. Razem z kolegami dzieliły trudy niewoli w obozach jenieckich w Niemczech, skąd często trafiały do polskich formacji na Zachodzie. Kobiety oddały też walczącemu krajowi swoich najbliższych: mężów, synów i braci. Po wojnie dbały również o zachowanie pamięci o tamtych dniach i ich bohaterach.
Poznamy biogramy lekarek, sanitariuszek, harcerek. WśrĂłd nich m. in. ElĹźbiety Zawackiej, ktĂłra stała się legendą Armii Krajowej jako jedyna kobieta wśrĂłd cichociemnych ; Marii WittekĂłwny, pierwszej kobiety generała; Krystyny Krahelskiej, autorki popularnej piosenki powstańczej “Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

6 września ? sobota, godz. 20.00
Teren Millennium Logistic Parks w pobliĹźu Muzeum Dulag 121.

Spektakl teatralny ?Babie lato? oparty na tekście Jerzego Kowalskiego ? uciekiniera z Warszawy. Przedstawia Podkowę Leśną w okresie, kiedy tereny podwarszawskie stały się przystanią dla mieszkańców stolicy: powstańców, ukrywających się Żydów i uciekinierów z pruszkowskiego Dulagu 121. Akcja i bohaterowie dramatu stanowią wierne odzwierciedlenie ówczesnych mieszkańców miasteczka, ich dyskusji, dylematów i wyborów.
Reżyseria: Joanna Cichoń
Obsada: 30 osobowy zespół aktorów profesjonalnych i amatorów

7 września ? niedziela, godz. 9.30 UROCZYSTOŚCI OFICJALNE
Teren Millenium Logistic Parks, PruszkĂłw, ul. 3 Maja 8; Muzeum Dulag 121

Godz. 9.30 ? Marsz Pamięci. Rekonstrukcja (inscenizacja) wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121. Wcielając się w role kobiet, mężczyzn, dzieci, osób starszych wychodzących z walczącej stolicy, chcemy oddać hołd tym, których los tak tragicznie doświadczył. Idąc w Marszu będziemy wspominać członków naszych rodzin, przyjaciół, znane osoby ze świata kultury i nauki, jak również nieznane z nazwiska osoby, które przeszły przez obóz. Wejdziemy do obozu tak, jak oni ? od dawnego przejazdu kolejowego przy ul. 3 Maja przez dawną Bramę Główną do hali numer 5 pod Pomnik ?Tędy przeszła Warszawa?.

Godz. 10.00 ? Msza święta w intencji byłych więźniów Dulag 121 i osób pomagających wypędzonym warszawiaków celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego.

Godz. 11.00 ? Okolicznościowe wystąpienia

Godz. 11.30 ? Apel pamięci i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci

Godz. 11.45 ? Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem ?Tędy Przeszła Warszawa?

Godz. 12.00 ? Koncert ?Wolni niepokonani? w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Teresy Gręziak.

Godz. 13.15 ? Otwarcie wystawy ?Zanim przybyli do Dulagu ? 63 dni Powstania?
Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Dulag 121

Ponadto:
? ?Kobiety w Powstaniu Warszawskim? – plenerowa prezentacja wystawy.
? ?Pojazdy powstańczej Warszawy?- prezentacja w budynku Muzeum Dulag 121 filmu dokumentalnego wg scenariusza Jana Tarczyńskiego. Film pokazuje różnego typu pojazdy (motocykle, samochody, czołgi i pojazdy pancerne) używane przez Armię Krajową w czasie Powstania Warszawskiego. Pojazdy te były zdobyte przez powstańców albo przez nich przygotowane przed wybuchem powstania.
? Występ Kapeli ?Kapsell? – piosenki okupowanej i powstańczej Warszawy towarzyszyć będą zwiedzaniu wystaw.
? GrochĂłwka

Font Resize
Contrast