100. rocznica Bitwy Warszawskiej

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej – zbrojnego starcia, ktĂłre zadecydowało o losach wojny polsko-bolszewickiej.

Krzysztof Rymuza – starosta pruszkowski, ks. kanonik Bogdan Przegaliński oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają na obchody Święta Wojska Polskiego dnia 15 sierpnia (ze względu na sytuację epidemiczną, nieco skromniejsze niĹź co roku).
O 12:30 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy 3 Maja 124 w Pruszkowie odprawiona będzie uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku liturgii nastąpi złożenie kwiatów w Kościele, pod tablicą pamięci Harcerzy Obrońców Polski z 1920 roku.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają do obejrzenia wystawy ?Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920? przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. W dniach 15?16 sierpnia będzie ona dostępna dla zwiedzających na terenie żbikowskiego kościoła parafialnego. Od 17 sierpnia zostanie przeniesiona na ul. Kościuszki 38 przed LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie i będzie można ją obejrzeć do 15 września.

W imieniu Dyrekcji Muzeum Dulag 121 zapraszamy do obejrzenia cyklu wykładĂłw prof. Janusza Odziemkowskiego na kanale Youtube w dniach 14?16 sierpnia o godz. 17:00. W trakcie wykładĂłw prof. Janusz Odziemkowski poruszy m.in.:
  temat początku konfliktu pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją bolszewicką w latach 1919-1921,
  potencjału wojskowego obu armii, rozwoju poszczegĂłlnych etapĂłw kampanii,
  porĂłwnania taktyki wojskowej strony polskiej i bolszewickiej,
  przebiegu Bitwy Warszawskiej oraz skutkĂłw traktatu ryskiego.
Prelegent omówi również rolę pruszkowskich harcerzy i żołnierzy z 1 Dywizjonu 5 Pułku Artylerii Polowej stacjonujących w Pruszkowie, którzy mieli znaczący wpływ na ostateczny wynik decydującej bitwy 1920 roku.

Poniżej przedstawiamy listę omawianych tematów wraz z datami udostępnienia filmów na kanale YouTube ?Muzeum Dulag 121?:
  14.08 (piątek), godz. 17:00 ? ?Geneza wojny polsko-bolszewickiej?
  15.08 (sobota), godz. 17:00 ? ?Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 roku?
  16.08 (niedziela), godz. 17:00 ? ?Konsekwencje wojny polsko-bolszewickiej?

źródło fotografii: Muzeum Dulag 121 (Pruskoviana) | Polona

Kiedy 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska i po północno-wschodniej stronie stolicy odbywały się walki (na obszarze sięgającym po Włodawę nad Bugiem i Działdowo), ogłoszono stan wojenny. Przez Pruszków przejeżdżały pociągi z żołnierzami jadącymi na front, a miasto, jak wspominał Henryk Krzyczkowski, zamieniło się w obóz wojskowy. Do działań włączyli się także bardzo liczni w Pruszkowie harcerze.
Ze względu na zagrożenie już od 11 lipca 1920 r. działał w Pruszkowie, w bursie przy ul. Szkolnej, wartowniczy obóz harcerski pod dowództwem Stanisława Jarockiego. Jego zadaniem, podobnie jak utworzonego później Ochotniczego Korpusu Ochrony Państwa, była ochrona przed komunistyczną dywersją ważnych strategicznie obiektów w Pruszkowie, m.in. infrastruktury kolejowej, oraz wspieranie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w mieście Straży Obywatelskiej. W stuosobowej obsadzie obozu znaleźli się harcerze z drużyn w Pruszkowie, Utracie, Ożarowie i Brwinowie. Komendantem i organizatorem obozu był działacz harcerski z Wilna Stanisław Jarocki.
źródło: Muzeum Dulag 121 | Pruskoviana

Font Resize
Contrast